Zmarł Leszek Drogoń

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Leszka Drogonia, postaci wybitnie zasłużonej dla wrocławskiego pływania i MKS Juvenia Wrocław. Poniżej przedstawiamy Jego życiorys.

Pogrzeb odbędzie się w dn. 17.03.2023 r. o godz. 13.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Leszek Drogoń   ur. 22.07.1931 zm. 11.03.2023

Trener pływania I klasy, sędzia pływania I klasy, ratownik WOPR. Uprawiał pływanie i skoki do wody.

Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (obecnie AWF), później asystent w Zakładzie Pływania WSWF. Początkowo pracował w Szkole Podstawowej nr 11 we Wrocławiu oraz w klubie „Czarni”, który potem zmienił nazwę na „Budowlani”.

Od 1970 roku związał się z MKS Juvenia Wrocław i nowopowstałą Sportową Szkołą Podstawową nr 72 we Wrocławiu, w której pracował, aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku. Został w niej pierwszym wicedyrektorem ds. sportu, a stanowisko to objął w 1974 roku, kiedy ukończono budowę sali gimnastycznej i pływalni. Był głównym organizatorem i propagatorem sportu pływackiego w tej szkole. W 2005 roku Kapituła SSP 72 przyznała mu tytuł BELFERUS HONORIS CAUSA.

Za zaangażowanie i zasługi dla sportu był wielokrotnie odznaczany i nagradzany: Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązową Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Brązową Odznaką „Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia, Medalem 50-lecia i 60-lecia Polskiego Związku Pływackiego. Honorową odznaką Polskiego Związku Pływackiego, nagrodami Ministerstwa Oświaty i Wychowania oraz Kuratora Oświaty i Wychowania, Wyróżnieniem Szkolnego Związku Sportowego i odznaką Zasłużony dla Dolnośląskiego Pływania.

Wychowawca i trener wielu medalistów i finalistów zawodów ogólnopolskich. Jego wychowankowie to m.in.: Krzysztof Bukowski, Krzysztof Bober, Artur Bednarz, Dorota Fiziar (Serafin), Małgorzata Fiziar (Blicharska), Małgorzata Januś (Widanka), Sławomir Bury, Jerzy Michałek, Jarosław Najdek.

Ciekawostką jest, że Leszek Drogoń był sędzią na pływalni przy ul. Teatralnej podczas pobicia rekordu świata na 100 m stylem klasycznym przez Marka Petrusewicza! Na pływalnię przybyło wtedy 3 tysiące ludzi, a drugie tyle stało przed budynkiem Miejskich Zakładów Kąpielowych słuchając relacji przez głośniki.

Cześć Jego Pamięci!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.